Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Zyrtarë të FMN-së vizitojnë Serbinë

| Ekonomi, Rajon | 23 August 2011

Zyrtarë të qeverisë serbe kanë nisur diskutimet me një delegacion të Fondit Monetar Ndërkombëtarë (FMN), ndërsa kërkojnë një hua tjetër të gatshme në rast nevoje për vendin e tyre.

Kryeministri serb Mirko Cvetkoviç u takua sot në Beograd me një delegacion të kryesuar nga Alber Jaeger. Të dy ranë dakord se një kufizim i rreptë i buxhetit dhe shkurtimi i shpenzimeve në të gjitha nivelet e qeverisjes janë të domosdoshme.

Serbia shpreson të arrijë një marrëveshje për një hua paraprake prej 1,4 miliardë dollarësh.

Delegacioni i FMN-së do të qëndrojë në Serbi deri në 30 gusht.

Bisedimet do të përfshijnë rishikimin e buxhetit të vitit 2011 si dhe një projektbuxhet për vitin 2012./bota sot

1,417 shikime gjithsej, 1 shikime sot

  

Linkat sponzorues

Shkruani koment