Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Tepelena

| Shqipëri, Shqipëria Jugore, Turizëm | 12 June 2011

Ngrihet mbi bregun e lumit Vjosa, rreth 3 km larg bashkimit të tij me Drinosin, mbi një ngritje shkëmbore. Emri Tepelenë do të thotë Kodra e Helenës, sepse, sipas legjendës, vendi kishte pasur besëlidhje me fshatrat fqinjë të Damesit e të Dragotit, nën mbretëreshën vendase, Helenën.

Tepelena është vendlindja e Ali Pashë Tepelenës. Ndonëse nuk ka madhësinë fizike dhe madhështinë e kështjellave në Berat, Shkodër, Gjirokastër, ajo ka një atmosferë të veçantë, që e kanë ndjerë në të kaluarën shumë vizitorë prej botës anglo-saksone.

Ali Pasha është një figurë komplekse që lartëson emrin e Tepelenës, biri i Veliut dhe Hankos (bija e beut të Konicës). Kur ishte 14 vjeç, i vdiq i ati. Nëpërmjet trimërisë dhe krushqive ai bëri një karrierë brilante. Në vitin 1784 fitoi gradën e ”Pashait”, pranë Veliut të Rumelisë.

Po në këtë vit,siguroi me luftë qeverisjen e sanxhakut të Delvinës. Në vitin 1786-1788 u bë qeveritar i sanxhakut të Thesalisë dhe shtiu në dorë qeverisjen e sanxhakut të Janinës. Mbrojti interesat e çifligarëve të rinj dhe të borgjezëve tregtarë dhe e ktheu Janinën në qendër të tregut ndërkombëtar të Rumelisë së Jugut..

Nuk ka Tag-ë

3,647 shikime gjithsej, 1 shikime sot

  

Linkat sponzorues

Shkruani koment