Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

SHBA, ultimatum Zvicrës për llogarit bankare

| Botë, Ekonomi | 5 September 2011

Sipas shtypit zviceran, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) i kanë dhënë një ultimatum Zvicrës, ku i kërkojnë që të japë informacione të hollësishme lidhur me rreth mijëra shtetas amerikanë të tjerë që dyshohet se kanë përdorur bankat zvicerane për të mashtruar raportimin e taksave.

Raporti citon një letër të 31 gushtit nga Prokurori i Përgjithshëm i SHBA, James Cole, i cili i ka kërkuar të dhëna të hollësishme lidhur me evazionin fiskal, bankës zvicerane Credit Suisse, si dhe rreth 9 bankave të tjera zvicerane.

Sipas raportit, në se bankat në fjalë nuk i përgjigjen ultimatumit amerikan deri të martën, ndaj bankave mund të ngrihen akuza kriminale.

Për këtë raport, i cili ishte botuar në dy gazeta zvicerane, nuk ka komentuar as qeveria amerikane dhe as ajo zvicerane.

Një nga artikujt citon zyrtarë të afërt me këtë çështje, të kenë thënë se Uashingtoni kërkon të dijë hollësi lidhur me numrin e amerikanëve që kanë llogari me depozita prej më tepër se 50 mijë dollarësh në Bankën Credit Suisse, si dhe në të paktën 4 banka të tjera gjatë viteve 2002 dhe 2010./bota sot

1,536 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Frangu zviceran i afrohet euros

| Botë, Ekonomi | 11 August 2011

Me gjithë masat e Qeverisë dhe të Bankës Kombëtare në Bernë, frangu zviceran ka vazhduar të shënojë rritje, krahasuar me euron dhe dollarin. Të mërkurën, një euro ka pasur vlerën 1,04 frang, ndërsa një dollar ka pasur vlerën 0,73 frang. Rritja e frangut ka ardhur si rezultat i blerjes së frangut nga investitorët pas rënies së aksioneve në bursat botërore dhe nga frika e krizës së re financiare në disa shtete të Evropës, raportojnë mediet botërore. Ekspertët thonë se janë shtuar gjasat që valuta zvicerane të arrijë euron që është ulje rekorde ndaj valutës së Zvicrës.

Tregjet e aksioneve në mbarë botën ishin të shqetësuara nga humbjet e mëdha në tregjet evropiane pas kërcënimeve nga një recesion i madh në Shtetet e Bashkuara dhe

”paaftësinë politikëbërësve” për të frenuar përhapjen e krizës së borxheve në eurozonë.

“Ne jemi në një krizë financiare të madhe globale. Është kohë shumë e rrezikshme”, ka thënë Derek Halpenny, kreu i hulumtimit të monedhës globale në Bankën e

Tokios “Mitsubishi UFJ”. Zyrtarët zviceranë kanë paralajmëruar ndërhyrje për të ndalur forcimin e shpejtë të frangut. / koha

1,511 shikime gjithsej, 1 shikime sot