Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Perry kritikon Bankën Qendrore dhe kryetarin e saj

| Botë, Ekonomi | 18 August 2011

Një prej kandidatëve republikanë për zgjedhjet presidenciale të vitit 2012 kritikoi ashpër bankën qendrore dhe kryetarin e saj, si pjesë të fushatës elektorale të presidentit amerikan Barak Obama.

Rick Perry, guvernator i shtetit të Teksasit, e shpalli kandidaturën e tij për president fundjavën e kaluar. Ai kritikoi politikat ekonomike të presidentit Obama dhe vuri në shënjestër veçanërisht kryetarin e Rezervës Federale, Ben Bernanke.

Perry tha se, në se guvernatori i bankës qendrore nxjerr vendimin “për të shtypur më shumë para”, për të stimuluar ekonominë e dobët të vendit para zgjedhjeve të 2012, kjo do të ishte, siç u shpreh ai, “e barabartë me tradhtinë”.

Demokratët, që përkrahin presidentin Obama, si dhe disa republikanë të partisë së Perryt, i dënuan komentet e tij si “të pamatura”. Vetë, Perry tha se nuk tërhiqej, por u përmbahej komenteve.

Të mërkurën, duke zhvilluar fushatë në shtetin Nju Hampshër, Perry tha se Rezervat Federale duhet të jenë më transparente. Një gjë e tillë tha ai, do të tregojë në se banka qendrore ka kryer apo jo veprime të papërshtatshme.

Rezerva Federale, një institucion i pavarur, që luan rolin e bankës qendrore, ka hedhur miliarda dollarë në treg në përpjekje për të nxitur zhvillimin e ekonomisë së dobësuar nga recesioni i vitit 2008. Kryetari i saj, Ben Bernanake po ashtu ka thënë se do t’i mbajë interesat të ulëta, gati në 0, edhe për dy vjet dhe ka lënë të kuptohet se mund të hedhë para të tjera në treg./bota sot

1,427 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Obama, tur në disa shtete për të shpjeguar politikën e tij ekonomike

| Botë, Ekonomi | 17 August 2011

Presidenti amerikan Barak Obama po vazhdon një tur me autobus në disa shtete amerikane për të shpjeguar politikën e tij ekonomike, ndërkohë që u kundërpërgjigjet kritikave se nuk po bën sa duhet për të nxitur ekonominë dhe për të ulur papunësinë e lartë. Presidenti merr pjesë sot në një forum ekonomik në shtetin Ajova, një ditë pas takimeve që pati me banorët atje dhe në shtetin e Minesotës.

Presidenti tha dje se do t’i paraqesë Kongresit një plan për t’i dhënë shtytje ekonomisë anemike sapo ligjvënësit të kthehen në punë muajin e ardhshëm.

“Për të ardhmen, qëndrimi im është ky: ne e kemi të qartë se ç’duhet të bëjmë. Në shtator, kur ata të kthehen, do t’u paraqes ligjvënësve një plan shumë konkret për të rritur ekonominë, për të krijuar vende pune, dhe për të kontrolluar deficitin. Në qoftë se ata nuk e marrin parasysh, atëherë ne do të bëjmë fushatë kundër një Kongresi që nuk bën asgjë për popullin amerikan. Alternativa do të jetë shumë e hapur dhe e qartë.”

Presidenti Obama i ka bërë thirrje Kongresit të zgjatë shkurtimet e taksave mbi pagat e punonjësve, si dhe të krijojë vende pune në sektorin e ndërtimit.

Shteti Ajova ka qenë një fokus i politikës pas sondazhit të së shtunës që tregoi se cilët kandidatë republikanë preferojnë banorët e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm.

Republikanët thonë se Obama po bën pak për të nxitur ekonominë dhe e kanë kritikuar atë për rritjen e deficitit amerikan./bota sot

1,228 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Obama: Ekonomia nuk po rritet me shpejtësi të mjaftueshme

| Botë, Ekonomi | 12 August 2011

Presidenti amerikan Barak Obama u ka thënë punëtorëve të një fabrike të baterive në Miçigan se amerikanët duhet t’i bëjnë trysni Kongresit të miratoj projekt ligje që do të krijojnë vende të reja pune.

Ai foli sot në Holandë të Miçiganit, në një fabrikë ku një grant federal me vlerë 3 milionë dollarë pritet të krijojë 150 vende të reja pune duke prodhuar disa bateri për makinat hibride dhe elektrike në Miçigan dhe shtetin fqinj Uiskonsin.

Obama tha se ekonomia nuk po rritet me shpejtësi të mjaftueshme. Ai tha se ishte i zhgënjyer me bllokadën e kongresit që ai tha se kishte minuar besimin e publikut.

Presidenti i bëri thirrje audiencës të kontaktojnë përfaqësuesit e tyre në Kongres dhe t’u kërkojnë atyre të miratojnë ligjin ekzistues mbi taksat, fondet e ndërtimit të rrugëve dhe autorizimin e marrëveshjeve të tregtisë së lirë.

Ai tha se ligjet e tilla do të ndihmojnë punësimin e anëtarëve të shërbimit ushtarak të kthyer nga lufta.

Ai gjithashtu premtoi se do të krijojë lidhe tjera për krijimin e vendeve të reja të punës.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Jay Carney tha të enjten se presidenti Obama beson se është e rëndësishme të bisedohet me amerikanët për ekonominë.

Presidenti Obama ka planifikuar një udhëtim me autobus nëpër shtetet perëndimore dhe qendrore për javën e ardhshme./ bota sot

1,326 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Obama, Sarkozi dhe Merkel diskutojnë krizën e Eurozonës

| Botë, Ekonomi | 7 August 2011

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, ka diskutuar zhvillimet e fundit në Eurozonë së bashku me homologun francez, Nikolas Sarkozi, dhe kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë thuhet se Obama “ka përshëndetur lidershipin e vazhdueshëm të presidentit Sarkozi dhe të kancelares Merkel në adresimin e sfidave të ekonomisë evropiane”.

Deklarata po ashtu bën të ditur se Obama, në biseda të ndara telefonike, është konsultuar me dy krerët evropianë edhe për situatën në Siri.

Shtëpia e Bardhë nuk ka dhënë hollësi të tjera rreth përmbajtjes së bisedave të Obamës me Sarkozin dhe Merkelin./ bota sot

1,304 shikime gjithsej, 1 shikime sot

S&P: Ulet besueshmëria për kredi e SHBA-së

| Botë, Ekonomi | 7 August 2011

S & P ul klasifikimin për Shtetet e Bashkuara nga AAA në AA+ për herë të parë në histori

Agjencia e vlerësimit të kredisë Standard & Poor uli klasifikimin nga AAA në AA+ për Shtetet e Bashkuara përherë të parë në histori, duke bërë edhe një parashikim negativ.

S&P tha dje vonë se bëri këtë riklasifikim pasi plani i Kongresit për shkurtimin e deficitit buxhetor që u miratua të martën nuk është i mjaftueshëm për të stabilizuar gjendjen debitore të vendit.

Agjencia tha gjithashtu se ulja e klasifikimit pasqyron pikëpamjen e saj se “efektiviteti, stabiliteti dhe parashikueshmëria e hartimit të politikave dhe institucionet politike amerikane janë dobësuar në një kohë sfidash fiskale dhe ekonomike.

Media citoi zyrtarë të Shtëpisë të Bardhë, të cilët kanë thënë se S&P nuk i ka bërë mirë parashikimet për planin e shkurtimit të borxhit amerikan me dy trilionë dollarë.

Presidenti Obama dhe Kongresi amerikan arritën një marrëveshje para skadimit të afatit të martën për ngritjen e tavanit të borxhit prej 14.3 trilionë dollarësh, duke shmangur mospagimin e detyrimeve financiare të qeverisë. Marrëveshja parashikon uljen e deficitit me më shumë se dy trilionë dollarë gjatë 10 vjetëve të ardhëshme. S&P kishte bërë thirrje për katër trilionë kursime.

Dy agjenci të tjera të vlerësimit të kredive, Moody dhe Fitch, nuk e kanë ulur deri tani vlerësimin për Shtetet e Bashkuara./ bota sot

1,040 shikime gjithsej, 2 shikime sot

Obama qetëson botën: Ekonomia do rimëkëmbet

| Botë, Ekonomi | 7 August 2011

Presidenti amerikan, Barak Obama, ka siguruar botën se ekonomia e Shteteve të Bashkuara “do të shërohet nga problemet aktuale”. Komentet e tij pasojnë trazirat në tregjet botërore, të shkaktuara pjesërisht nga problemet ekonomike në SHBA.

“Ajo çfarë dua të dijë populli i Amerikës dhe partnerët tanë në mbarë botën është kjo: Ne do ta tejkalojmë këtë. Gjërat do të bëhen më mirë”, tha Obama.

Aksionet në tregjet financiare evropiane kanë rënë edhe sot për më shumë se 2 për qind, duke pasuar humbjet e ngjashme në tregjet aziatike.

Investitorët janë të shqetësuar për mundësinë e shkuarjes së ekonomisë amerikane drejt një tjetër recesioni dhe përhapjen e krizës së borxhit në Itali dhe Spanjë.

1,169 shikime gjithsej, 1 shikime sot