Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Leku reziston ndaj euros nën kuotën 140

| Ekonomi, Shqipëri | 12 August 2011

Leku shqiptar u këmbye vazhdimisht poshtë kuotës 140 lekë për euro gjatë javës së fundit, duke treguar rezistencë, ndërsa kursi i këmbimit me dollarin pësoi luhatje të konsiderueshme si pasojë e luhatjes së monedhës amerikane ndaj euros në tregun ndërkombëtar Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, javën e fundit kursi i këmbimit mesatar fiks mes euros dhe lekut ka lëvizur mes nivelit 139.5 lekë për euro dhe 140. Euro kushton aktualisht më lirë nga sa kushtoi në gjashtë muajt e fundit.

Ndërkohë, të dhënat historike të Bankës së Shqipërisë, sipas medieve, vënë në dukje se gushti ka efekte sezonale te kursi i këmbimit, por këto efekte sezonale kanë ardhur duke u pakësuar gjatë viteve të fundit dhe nuk janë një rregull absolut.

Tendenca e përgjithshme është që euro kushton në gusht po aq sa në korrik dhe në shumë raste, edhe më lirë. Leku u forcua në gushtin e 2003 shit me 2.2 për qind kundrejt euros, por gjatë viteve të tjera ndryshimet me korrikun kanë qenë minimale.

Luhatjet sezonale të vlerës së lekut kanë ekzistuar që prej dy dekadash. Për shkak të shtimit të prurjeve valutore gjatë verës dhe festave të dhjetorit nga emigrantët, leku është forcuar. Por një faktor tjetër i rëndësishëm për forcimin e lekut në dhjetor besohet se është edhe rritja e huamarrjes së brendshme të qeverisë për të mbyllur llogaritë vjetore të buxhetit, gjë që shkakton tërheqje të përkohshme të lekut nga tregu e rrjedhimisht forcim të tij./ bota sot

1,382 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Euro fiton pikë kundrejt lekut

| Botë, Ekonomi, Shqipëri | 7 August 2011

Monedha evropiane, euro rikthehet në vlerat e saj të larta, duke mos njohur dobësim as nga faktorët sezonalë, si dhe nga ardhja e emigrantëve shqiptarë për pushime.

Në fund të kësaj jave një euro në këmbimin valutor është shkëmbyer me 140.10 lekë nga 139.60 lekë, që ishte një javë më parë. Kështu, gjatë javës së shkuar euro ka pasur një tendencë rritëse, duke kapur shifra që përcaktohen mjaft të larta, kundrejt monedhës vendase.

Specialistët thonë se pavarësisht që këto janë luhatje normale të kursit të këmbimit, ndikim kanë pasur edhe prurjet e ulëta të emigrantëve dhe një tjetër faktor mendohet që të jetë edhe liberalizimi i vizave, shkruan BW. Kjo, pasi shumë emigrantë shqiptarë nuk janë rikthyer në Shqipëri për pushime dhe kanë marrë në vendet ku ata punojnë të afërmit e tyre. Por, ata që po ndjejnë më shumë efektet e larta të euros në këto nivele janë bankat, bizneset dhe konsumatorët./ koha

1,395 shikime gjithsej, 1 shikime sot