Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Luftë vendimtare për shpëtim nga falimentimi

| Botë, Ekonomi | 12 September 2011

Kryeministri grek Jorgos Papandreu ka premtuar një luftë vendimtare kundër një falimentimi që kërcënon vendin e tij. Gjatë një konference disaorëshe për shtyp në Selanik, kryeministri mbrojti ministrin e Financave, Evangelos Venizelos për një tatim të posaçëm për pasuritë e patundshme.

Kjo është e kufizuar për dy vjet dhe me këtë nga borxhi i buxhetit të vendit duhen liruar rreth dy miliardë euro, që kështu të bëhet e mundur përmbushja e detyrimeve financuesve.

Komisioneri për financat i BE-së Olli Rehn e vlerësoi këtë tatim të veçantë të njoftuar për pasuritë e patundshme si një hap për përmbushjen e detyrimeve të Athinës. /Telegarfi/

1,381 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Euro shënon rënie të vlerës

| Botë, Ekonomi | 10 September 2011

Euro-ja ka rënë në nivelin më të ulët në gjashtë muajt e fundit karshi dollarit amerikan.

Rënia e vlerës së tij vjen në kohën e shqetësimeve të vazhdueshme rreth aftësisë së Bashkimit Evropian për zgjidhjen e krizës së borxheve.

Sipas të dhënave të tregut të së premtes mbrëma, valuta Euro ishte dukshëm poshtë, duke pësuar nëj rënie prej 1.39 dollarë sa ishte të enjtën në 1.37 dollarë.

Rënia e Euro-s vjen në kohën e ripërtërirjes së shqetësimit rreth mospagimit potecial të borxhit nga Greqia dhe kur gjermani Jyrgen Shtark paralajmëroi dorëheqjen nga posti i ekonomistit të lartë në Bankën Qendrore Evropiane./bota sot

1,154 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Eurozona, super-fuqi apo eksperiment i dështuar?!

| Botë, Ekonomi | 8 September 2011

Derisa euro lufton të ruajë vlerën e saj në mes të krizës së borxhit që ka goditur vendet si Greqia, Italia dhe Spanja, problemet e monedhës së vetme po shndërrohen në një krizë të identitetit për Bashkimin Evropian.

Për vite të tëra, ekonomistët kanë paralajmëruar se një monedhë e vetme për shtetet, pa një politikë të vetme fiskale, paraqet të njëjtin rrezik sikur t’i jepej një grupi njerëzish një kartelë e përbashkët krediti.

Derisa të gjithë të dakordohen se si dhe kur do ta përdorin kartelën e tyre të përbashkët, dalin disa që do ta keqpërdorin atë dhe do t’ua lënë të tjerëve t’i paguajnë borxhet e tyre.

Kjo është në fakt ajo që ka ndodhur me euron dhe 17 vendet anëtare të Eurozonës. Andaj, nuk është e çuditshme që liderët e vendeve kursimtare, si Gjermania dhe Franca, janë zemëruar me partnerët dorëdhënës dhe duan të vënë kontroll mbi sjelljet e tyre.

Por, për çfarë lloj kontrolli bëhet fjalë?

Rëndom, thirrjet për kontroll marrin formën e nxitjes së vendeve të dobëta për të kryer reformat e tyre ekonomike, nëse duan ndihmë.

Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, Zhan Klod Trihet, shpjegon më shumë:

“Pakti për stabilitet dhe rritje është i domosdoshëm në zonën e euros. Ne nuk kemi federatë politikë apo federatë monetare. Andaj, duhet të bëjmë një kontroll të hollësishëm të sistemit mbi të cilin funksionon politika buxhetore”.

Por, thirrjet e tilla për përgjegjësi fiskale gjithnjë e më shumë po shoqërohen me kërkesat për atë që Trihet thotë se mungon.

Bëhet fjalë për një lloj integrimi më të afërt ekonomik dhe politik që do ta shtynte BE-në në drejtim të një super-fuqie, të aftë për t’iu imponuar politika anëtarëve të saj.

Gjatë takimit të tyre të fundit, kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti francez, Nikolas Sarkozi, nuk e kanë mbështetur idenë që Eurozona të veprojë si shtet, duke lëshuar madje bono të përbashkëta, të quajtura euro-bono.

Euro-bonot mund të imagjinohen një ditë, por në fund të procesit të integrimit evropian, e jo në fillim.

“Euro-bonot mund të imagjinohen një ditë, por në fund të procesit të integrimit evropian, e jo në fillim”, kishte thënë Sarkozi.

Euro-bonot do të ishin bono të mbështetura nga të gjitha vendet anëtare të BE-së dhe shtetet e goditura nga kriza do të mund t’i përdornin ato për të marrë hua me norma të favorshme të interesit.

Aktualisht, qeveritë e dobëta si Greqia duhet të paguajnë interes të madh për të marrë hua, ndërsa shtetet e forta si Gjermania paguajnë shumë më pak.

Ekonomisti Zhan Pisani Feri ndan këtë mendim në lidhje me euro-bonot:

“Të krijosh euro-bono do të thotë t’iu japësh qasje taksapaguesve tuaj në vendet tjera. Në kushtet e sovranitetit, kjo është një çështje madhore sepse baza tatimore është thesari i një vendi sovran. Andaj, ju nuk dëshironi ta bëni atë nëse nuk keni garanci jashtëzakonisht të forta që partnerët tuaj do të veprojnë”.

“Nëse partnerët tuaj fillojnë lëshimin e borxhit dhe nuk janë në gjendje ta paguajnë atë, atëherë ata kthehen kah taksapaguesit e juaj dhe u thonë: është radha juaj të paguani. Kjo nuk është diçka e pranueshme”, thotë Feri.

Në këtë atmosferë të pakëndshme, Eurozona do të duhej të zgjidhte atë që është më pak e pakëndshme: të lëvizë rrugën e integrimit ekonomik dhe politik, ose ta quajë euron një eksperiment të dështuar dhe t’iu kthehet monedhave kombëtare./bota sot

1,267 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Gjykata Kushtetuese gjermane nuk shprehet rreth Greqisë

| Botë, Ekonomi | 8 September 2011

Gjykata Kushtetuese e Gjermanisë hodhi poshtë kërkesat për dhënien e mendimit lidhur me pjesëmarrjen e shtetit në paketat ndihmëse për Greqinë dhe për shtete të tjera të euro-zonës së trazuar.

Mirëpo, gjykata vendosi që qeveria gjermane të kërkojë aprovimin e komiteti për buxhet të parlamentit para dhënies së ndonjë ndihme në të ardhmen.

Parlamenti gjerman ka mbështetur pjesëmarrjen e Gjermanisë në paketën ndihmëse për Greqinë në maj të viti 2010 për ta shmagur situatën që ky shtet të mos paguajë borxhin e vet me kohë, sikurse dhënien e një ndihme prej 440 miliardë eurosh për të ndihmuar vendet e euro-zonës që janë zhytur në borxhe./bota sot

1,439 shikime gjithsej, 2 shikime sot

Bien ndjeshëm tregjet e aksioneve në Evropë dhe Azi

| Botë, Ekonomi | 8 September 2011

Tregjet e aksioneve ranë sot ndjeshëm në Evropë dhe Azi pas raporteve ekonomike shkurajuese në Shtetet e Bashkuara dhe Kinë, dy nga ekonomitë më të mëdha të botës.

Disa indekse evropiane ranë mbi 3 për qind, ndërsa indeksi DAX i Gjermanisë u mbyll me një rënie prej 5.3 për qind. Indeksi në Hong Kong ra gati 3 për qind.

Tregjet amerikane janë të mbyllura sot për festën e Ditës së Punës.

Analistët thonë se shitjet e aksioneve janë reflektim i raportit të departamentit amerikan të punës që tregoi se papunësia mbeti e pandryshuar. Shifrat shtuan shqetësimet se Shtetet e Bashkuara mund të zhyten përsëri në recesion./bota sot

1,297 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Bien ndjeshëm tregjet e aksioneve në Evropë dhe Azi

| Botë, Ekonomi | 6 September 2011

Tregjet e aksioneve ranë sot ndjeshëm në Evropë dhe Azi pas raporteve ekonomike shkurajuese në Shtetet e Bashkuara dhe Kinë, dy nga ekonomitë më të mëdha të botës.

Disa indekse evropiane ranë mbi 3 për qind, ndërsa indeksi DAX i Gjermanisë u mbyll me një rënie prej 5.3 për qind. Indeksi në Hong Kong ra gati 3 për qind.

Tregjet amerikane janë të mbyllura sot për festën e Ditës së Punës.

Analistët thonë se shitjet e aksioneve janë reflektim i raportit të departamentit amerikan të punës që tregoi se papunësia mbeti e pandryshuar. Shifrat shtuan shqetësimet se Shtetet e Bashkuara mund të zhyten përsëri në recesion./botz sot

1,300 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Indeksi gjerman i aksioneve DAX shënon rënien rekord të vitit

| Botë, Ekonomi | 6 September 2011

Frika e vazhdueshme nga recesioni dhe kushtet negative nga Azia e vunë nën presion tregun e aksioneve në Gjermani në hapje të një jave të re në bursë. Në Bursën e Frankfurtit mbi Majn indeksi orientues i aksioneve DAX ra përkohësisht me 4% dhe me rreth 5.300 pikë shënoi një rekord të ri rënieje për këtë vit. – Në bursën kryesore aziatike në Tokio indeksi i aksioneve Nikkei shënoi një minus me 1,86%. – Në SHBA kjo e hënë është ditë feste, ndaj bursat janë të mbyllura./botz sot

1,281 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Barroso, optimist për të ardhmen e ekonomisë së BE

| Botë, Ekonomi | 6 September 2011

Presidenti i Komisionit Evropian, Zhoze Manuel Barroso ofroi sot garanci se Evropa nuk do të precipitojë në një recesion të dytë. Barrozo i bëri komentet në Kanberra të Australisë, pas bisedimeve me kryeministren Xhulia Gillard. Ai tha se monedha e përbashkët mbetet e fortë dhe se udhëheqësit e rajonit po u përgjigjen me guxim problemeve.

Tregjet globale janë goditur ndjeshëm gjatë ditëve të fundit, kryesisht si rezultat i problemeve në tregun amerikan të punës dhe shqetësimeve në rritje për problemet e borxhit në Evropë, veçanërisht në Greqi.

Por, Barrozo tha se analistët evropianë parashikojnë rritje, megjithëse të ulët, për ekonominë evropiane.

Presidenti i Komisionit Evropian bëri një ndalesë në Australi para se të shkojë në Zelandën e Re për Forumin e Ishujve të Paqësorit këtë javë./bota sot

1,308 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Barroso pesimist për recesion në Bashkimin Evropian

| Botë, Ekonomi | 5 September 2011

Presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, tha se nuk beson që euro-zona është duke shkuar drejt një rënieje të dyfishtë apo drejt recesionit, ndërsa shfaqi besimin që ekonomia e Bashkimit Evropian do të vazhdojë të shënojë rritje modeste.

Këto komente kreu i ekzekutivit evropian i bëri gjatë një vizite në kryeqytetin australian Kanbera.

Barroso tha se Bashkimi Evropian dhe euro-ja janë “të fuqishëm dhe në gjendje ta marrin vetën” dhe se parashikimet e fundit të Komisionit Evropian kanë treguar që do të ketë një rritje “modeste” ekonomike në BE.

Deklaratat e tij vijnë në kohën kur në BE ende vazhdon të ekzistojë shqetësimi për një recesion të mundshëm pas indikacioneve për një ngadalësim ekonomik në pjesën e dytë të këtij viti./bota sot

1,371 shikime gjithsej, 4 shikime sot

SHBA, ultimatum Zvicrës për llogarit bankare

| Botë, Ekonomi | 5 September 2011

Sipas shtypit zviceran, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) i kanë dhënë një ultimatum Zvicrës, ku i kërkojnë që të japë informacione të hollësishme lidhur me rreth mijëra shtetas amerikanë të tjerë që dyshohet se kanë përdorur bankat zvicerane për të mashtruar raportimin e taksave.

Raporti citon një letër të 31 gushtit nga Prokurori i Përgjithshëm i SHBA, James Cole, i cili i ka kërkuar të dhëna të hollësishme lidhur me evazionin fiskal, bankës zvicerane Credit Suisse, si dhe rreth 9 bankave të tjera zvicerane.

Sipas raportit, në se bankat në fjalë nuk i përgjigjen ultimatumit amerikan deri të martën, ndaj bankave mund të ngrihen akuza kriminale.

Për këtë raport, i cili ishte botuar në dy gazeta zvicerane, nuk ka komentuar as qeveria amerikane dhe as ajo zvicerane.

Një nga artikujt citon zyrtarë të afërt me këtë çështje, të kenë thënë se Uashingtoni kërkon të dijë hollësi lidhur me numrin e amerikanëve që kanë llogari me depozita prej më tepër se 50 mijë dollarësh në Bankën Credit Suisse, si dhe në të paktën 4 banka të tjera gjatë viteve 2002 dhe 2010./bota sot

1,422 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Faqja 1 of 71234567