Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Veriu pa naftë

| Ekonomi, Kosovë | 12 September 2011

Derisa para datës 25 korrik pronarët e pompave të benzinës në veri kanë mundur t’i shesin derivatet e naftës me çmim shumë më të volitshëm sesa në Serbi, pas vendosjes së masave të reciprocitetit dhe bllokadës nga ana e Serbisë, pothuajse të gjitha pompat e naftës kanë mbetur pa derivate. Ato pak karburante që kanë mbetur tashmë janë shtrenjtuar dhe ruhen kryesisht për nevoja të strukturave paralele.

Burime të Kosovapress-it nga veriu kanë bërë të ditur se në shumë pika të shitjes nuk ka më derivate, ndërsa aty-këtu nëse në ndonjë pikë ka mbetur diçka, atëherë bëhet fjalë për sasi të vogël e cila ruhet për spitale, komuna dhe prioritete të ngjashme të strukturave paralele serbe.

Sipas këtyre burimeve, mungesa ka reflektuar menjëherë edhe me ngritje të çmimeve për rreth 20 centë në litër dhe sipas të gjitha gjasave çmimet akoma do të ngriten.

“Përveç KFOR-it dhe Thaçit, embargo ndaj neve po aplikon edhe Beogradi, sepse policia serbe në Rudnicë dhe në të gjitha rrugët tjera alternative është duke ushtruar kontroll të rreptë ndaj automjeteve me derivate, ndërkohë që qeveria serbe ka anuluar urdhëresën sipas të cilës me vite kemi qenë të liruar nga TVSH-ja, gjë që na ka pamundësuar të jemi më të lirë sesa pikat e shitjes në Serbinë qendrore”, ka thënë një shitës i derivateve nga Zubin Potoku.

Edhe njëri nga shitësit e pompës së benzinës afër Zveçanit, thotë se është e pamundur futja e cisternave me derivate përmes rrugëve alternative nga Serbia për në Kosovë.

“Dje na kanë kthyer cisternën nga Rudnica ku kemi shkuar për ta evidentuar hyrjen, siç kemi bërë gjithmonë dhe pastaj të provojmë të hyjmë përmes rrugëve alternative. Nuk kanë lejuar në asnjë mënyrë që cisterna të hyjë fare në Kosovë, dhe për fat të keq edhe Serbia i është bashkëngjitur kësaj embargoje dhe trysnisë ndaj nesh”, ka thënë ai.

Burime të Kosovapress-it thonë se në Rashkë dhe Novi Pazar, deri në kohët e fundit, banorët e këtyre vendeve, por edhe nga Tutini, Kraleva dhe qytetet tjera të Serbisë, kanë shkuar në Leshak apo Zubin Potok për t’i mbushur autobusët dhe kamionët e tyre me derivate për çmim shumë më të lirë, ndërkohë që pompat e benzinës në këto qytete patën pësuar humbje atë kohë.

Tani gjithçka është kthyer në të kundërtën, sepse qindra pronarë të automjeteve, kamionëve dhe autobusëve me targa të Mitrovicës, tani po vijnë në Rashkë, Ribariq dhe Tutin për t’i mbushur rezervarët e tyre.

Burimet më tej kanë shtuar se tani pritet të fillojë kontrabanda në drejtim të kundërt. Sipas këtyre burimeve, deri para datës 25 korrik, pronarët e pompave të benzinës në veri kanë qenë në situatë që derivatet t’i shesin me çmim shumë më të volitshëm sesa në Serbi.

“Lirimi nga TVSH-ja pati mundësuar edhe kontrabandën. Në Kosovë shpesh kanë shkuar vetëm letrat, ndërsa nafta e liruar nga TVSH-ja ka përfunduar në Serbi. Pjesëmarrës në këtë lojë kanë qenë njerëz të fuqishëm nga Beogradi dhe vetëm nga një cisternë janë fituar dhjetëra-mijëra euro”, kanë thënë burimet, duke shtuar se tani në kuadër të marrëveshjes rreth Kosovës, është ushtruar trysni ndaj Beogradit që t’i ndalojë mekanizmat e saj me derivatet, nga të cilat më së shumti profit ka pasur mafia e naftës nga veriu i Kosovës dhe Serbia.
(KosovaPress)

1,619 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Mitrovicë, konfiskohet Coca Cola e kontrabanduar

| Ekonomi, Kosovë | 17 August 2011

Rreth 1.200 litra Coca Cola, në vlerë rreth 600 euro, janë konfiskuar të martën mbrëma në Mitrovicë, për shkak të dyshimit se janë të kontrabanduara. Rasti është konfirmuar edhe nga zyra për informim e Policisë së Kosovës në Mitrovicë.

Zëdhënësi rajonal i Policisë së Kosovës, Besim Hoti, pohon se ka kontrabandim të mallit, kryesisht derivate të naftës për shkak të çmimit më të lirë që është në veri të vendit, si dhe Coca Cola, mirëpo në sasi shumë më të vogël sesa në të kaluarën, raporton KosovaLive e transmeton Koha.

Rasti i fundit ka ndodhur në rrugën “Driton Veliu” që shpie për në Suhadoll, derisa automjeti po qarkullonte nga veriu në jug. Malli i konfiskuar për të cilin drejtuesi i automjetit nuk ka poseduar dokumentacion për prejardhjen e tij, i është dorëzuar autoriteteve doganore në Mitrovicë, ndërkohë që i dyshuari pas dhënies së deklaratës është liruar nga policia.

Sipas Hotit, të hënën policia ka sekuestruar 500 litra derivate të naftës të kontrabanduara, ndërkaq në baza ditore identifikohen edhe raste të tjera me derivate por në sasi më të vogla.

Kryesisht janë autobusët ata që zihen me derivate të kontrabanduara nga veriu, për shkak të çmimeve më të ulëta. /Telegrafi/

1,665 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Ari kontrabandë

| Ekonomi, Kosovë | 17 August 2011

Importi i arit në Kosovë, vazhdon edhe më tej të futet përmes rrugëve ilegale, pasi që sasia e arit e zhdoganuar nga Doganat e Kosovës, konsiderohet shumë e vogël, në krahasim me arin që është shitur gjatë këtij sezoni, kur në vendin tonë është vlugu i dasmave.

Zëdhënësi i Doganave, Adriatik Stavileci, thotë se nga 1 janari i këtij viti e deri më tash në Kosovë kanë hyrë 3.4 kilogramë ari nga Turqia, ku baza doganore ka qenë 74 mijë e 994 euro.

Ai tha se për ta importuar këtë ari, kompania ka paguar 7 mijë e 499 euro në emër të doganës, si dhe 13 mijë e 199 euro në emër të Tatimit Mbi Vlerën e Shtuar (TVSH).

Ndërsa gjatë vitit që lamë pas në Doganat e Kosovës kanë zhdoganuar vetëm 330 gramë ari, ku baza doganore ka qenë 5013 euro.

Zyrtarë të Doganave të Kosovës thonë se tregtarë, por edhe individë përmes rrugëve ilegale mundohen ta fusin ilegalisht arin në Kosovë.

“Konform shënimeve në Doganë kemi pasur një deklarim të ulët gjatë këtij viti, gjithashtu kemi kapur edhe raste te tentim kontrabandës. Kurse dogana gjate këtij viti me qëllim të gjetjes së një zgjidhjeje permanente është duke bërë përpjeke që së bashku me Administratën Tatimore të Kosovës, Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë dhe Shoqatën e artarëve që të përfundojë problemi i deklarimit dhe kontrabandës së arit”, tha ai.

Nga ana tjetër, zyrtarë të Shoqatës së Artareve të Kosovës vazhdojnë të këmbëngulin se ari në Kosovë nuk futet përmes rrugëve ilegale.

Enver Pakashtica, kryetar i kësaj shoqate, thotë se përpunuesit e arit aktualisht nuk janë duke e importuar asnjë gram ari. Ai tha se të gjithë artarët e blejnë arin e vjetër në Kosovë, e shkrijnë dhe më pas sërish e nxjerrin në treg atë.

“Kosova nuk ka kushte për import të arit të papërpunuar, pasi që dogana paguhet njëjtë sikurse me qenë ari i gatshëm. I gjithë ari nëpër artaritë e Kosovës është blerë nga qytetarët dhe më pas shitet sërish”, tha ai.

Përndryshe, gjatë vitit që lamë pas Dogana në bashkëpunim me Policinë e Kosovës gjatë një aksioni patën konfiskuar dhjetëra kilogramë ari nëpër artari, të cilin në vendin tonë e kishin futur ilegalisht./zeri

2,429 shikime gjithsej, 1 shikime sot