Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Shqyrtohet mundësia për ta lejuar forcimin e juanit ndaj dollarit

| Botë, Ekonomi | 17 August 2011

Shtypi shtetëror kinez lë të kuptohet se po shqyrtohet mundësia për ta lejuar monedhën kineze, juanin, të forcohet ndaj dollarit.

Në kryeartikullin e Gazetës Financiare të Kinës, që kontrollohet nga qeveria, thuhet se ka ardhur koha që Pekini ta zgjerojë hapësirën e shkëmbimit të juanit për të luftuar inflacionin. Sipas një analisti të cituar në një tjetër gazetë, thuhet ndërkohë se problemet e fundit me borxhin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk i lënë alternativë tjetër Kinës, veç të ribalancojë ekonominë dhe të reformojë kursin e shkëmbimit të monedhës në mënyrë që të ngadalësojë sasinë e dollarit amerikan në rezervat e bankës qendrore kineze.

Njoftimi del në prag të vizitës së nën presidentit amerikan Joe Biden në Kinë, gjatë së cilës ekonomia do të jetë një ndër temat kryesore të bisedimeve./bota sot

1,427 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Japoni: Intervenim për dobësimin e jenit kundër dollarit

| Botë, Ekonomi | 7 August 2011

ekonomi95

Qeveria e Japonisë ka intervenuar në tregjet monetare për ta dobësuar jenin dhe për të arritur rritje ekonomike.

Ministri i financave, Yoshihiko Noda, tha se ky veprim është ndërmarrë për ta mbrojtur ekonominë japoneze, derisa ky vend e vazhdon rindërtimin nga tërmeti i 11 marsit dhe cunami shkatërrues që pasoi.

Dollari amerikan u forcua kundër jenit japonez, pas këtij intervenimi, duke arritur vlerën prej 78 jenësh, pasi e kishte arritur nivelin më të ulët këtë javë, kur vlente vetëm 76 jenë.

Ekspertët thonë se jeni i fuqishëm mund ta dëmtoj ekonominë japoneze duke e reduktuar vlerën e të ardhurave të jashtme të korporatave të Japonisë dhe duke i bërë eksportet japoneze në tregjet e jashtme shumë më të shtrenjta.

Dollari ishte dobësuar në tregjet monetare për shkak të shqetësimeve për perspektivën e rritjes ekonomike të Shteteve të Bashkuara. /Rel/Telegrafi/

1,546 shikime gjithsej, 1 shikime sot