Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Greqia, pro anëtarësimit të Kosovës në BERZH

| Botë, Ekonomi, Kosovë | 3 September 2011

Greqia ende nuk e ka njohur Kosovën si shtet, megjithëse politika helene deri më tash konsiderohet si më pozitivja në krahasim me katër anëtaret tjerë të BE-së, Spanjës, Qipros, Rumanisë dhe Sllovakisë që nuk e pranojnë pavarësinë, disa prej të cilave as që pranojnë të kontaktojnë me zyrtarë të shtetit kosovar.

Kjo politikë do të konfirmohet edhe të enjten më 8 shtator kur shefi i diplomacisë greke, Stavros Lambrinidis, do e vizitojë kryeqytetin kosovar. Gazeta Zëri merr vesh jozyrtarisht nga një burim diplomatik ndërkombëtar se atë ditë kryediplomati helen, gjatë takimeve me zyrtarët më të lartë të shtetit të Kosovës, pritet ta zyrtarizojë edhe përkrahjen greke për anëtarësimin e Kosovës në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim.

Pas anëtarësimit të Kosovës në Bankën Botërore dhe Fondin Monetar Ndërkombëtar, Kosova ka bërë pandërprerë përpjekje për anëtarësim edhe në BERZH.

Ministria e Jashtme e Kosovës, ndonëse nuk ka pranuar ta komentojë zyrtarisht këtë vizitë, një zyrtar i kësaj ministrie i ka thënë “Zërit” se Greqia “jo vetëm që e përkrah anëtarësimin e Kosovës në BERZH, por edhe është duke lobuar edhe te shtetet tjera për të njëjtën gjë”. /Telegrafi/

1,627 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Greqia nuk po i realizon si duhet reformat

| Botë, Ekonomi | 3 September 2011

Reforma për kufizimin e borxheve shtetërore në Greqi po përparon më ngadalë se sa është shpresuar. Kreditorët ndërkombëtarë kanë paralajmëruar Athinën zyrtare që të ripërpunojë planet për buxhetin e vitit 2012.

Një delegacion për vlerësimin e gjendjes, i dërguar nga Bashkimi Evropian, FMN-ja dhe Banka Qendrore Evropiane, është larguar papritur nga Athina. Diplomatët evropianë shpjeguan se nuk është përgatitur një listë e sipërmarrjeve të parashikuara për privatizim. Nuk janë përgatitur as planet për tatime dhe kursime. Ministri grek i Financave, Evangelos Venizelos ka hedhur poshtë raportet për grindje me kontrollorët ndërkombëtarë.

Ai tha se atmosfera në bisedime ishte e “mirë dhe produktive”, ndërsa “kontrollorët do të kthehen sërish brenda 10 ditësh”./bota sot

1,286 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Greqia parashikon rënie ekonomike prej 5% këtë vit

| Botë, Ekonomi | 3 September 2011

Greqia thotë se ekonomia e saj në krizë mund të shënojnë një rënie prej 5 përqindësh këtë vit, duke ia bërë më të vështirë qeverisë të ulë deficitin buxhetor. Gjedja e dobët ekonomike u bë shkas për ndërprerjen e bisedimeve sot në Athinë me inspektorët e FMN-së, Bashkimit Evropian dhe Bankës Qendrore Evropiane.

Sipas njoftimeve të shtypit grek, shkas i dështimit të bisedimeve ishin mosmarrëveshjet rreth reformave ekonomike që Greqia kishte premtuar. Por Ministri grek i Financave, Evangjelos Venizelos e mohoi që bisedimet kanë dështuar dhe tha se ato do të rifillojnë pas dy javësh.

Qeveria thotë se të ardhurat nga taksat janë ulur, ndërsa inspektorët e trojkës, thonë se qeveria nuk ka vepruar me shpejtësi për të privatizuar pronat shtetërore si dhe është vonuar për reformimin e ligjeve të pensioneve dhe punës./botz sot

1,301 shikime gjithsej, 1 shikime sot

Greqia kërkon zbatimin e marrëveshjes së ndihmës

| Botë, Ekonomi | 23 August 2011

Ministri grek i Financave, Evangelos Venizelos, i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian të zbatojë “menjëherë dhe tërësisht” marrëveshjen e arritur muajin e kaluar, për paketën e re të ndihmës për Greqinë, në vlerë prej 109 miliardë eurosh.

Venizelos mësohet t’u ketë shkruar zyrtarëve të lartë evropianë, përfshirë presidentin e Bankës Qendrore Evropiane, Zhan Klod Trihet, komisionarin e BE-së për ekonomi, Olli Ren, dhe ministrat e financave të Eurozonës.

Hapi i Venizelos vjen në kohën kur disa anëtarë të Eurozonës kanë bllokuar marrëveshjen – të nxitur nga Finlanda, e cila kërkon garanci nga Greqia për pjesën e saj të paketës.

Holanda, Sllovenia, Austria dhe Sllovakia kanë thënë se do të donin trajtim të ngjashëm./bota sot

1,124 shikime gjithsej, 2 shikime sot

Papandreu, thirrje BE-së për paketën e dytë të ndihmave

| Botë, Ekonomi | 7 August 2011

Kryeministri i Greqisë Xhorxh Papandreu u bëri thirrje partnerëve evropianë të veprojnë menjëherë për t’i dhënë vendit të tij paketën e dytë të ndihmave, ashtu siç u ra dakort në takimin e nivelit të lartë të BE-së.

Në një letër drejtuar Presidentit të Komisionit Evropian, Zhoze Manuel Barrozo, kryeministri grek, thekson se institucionet evropiane, vendet anëtare të BE-së dhe parlamentet e tyre duhet të kalojnë tani në masa konkrete.

Bashkimi Evropian dhe FMN-ja miratuan muajin e kaluar një paketë tjetër huash urgjente prej 155 miliardë dollarësh për Greqinë për ta ndihmuar këtë vend të paguajë borxhet, pasi paketa e parë e ndihmave, prej 160 miliardë dollarësh, nuk arriti të sillte ndonjë përmirësim të dukshëm të gjendjes së ekonomisë greke./ bota sot

1,249 shikime gjithsej, 2 shikime sot