Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Shqipëria ka 1.6 ton rezerva ari

| Ekonomi, Shqipëri | 11 August 2011

ekonomi100

Sipas analizës së Këshillit botëror për ar, sa u përket rezervave në këtë metal të çmueshëm, çmimi i të cilit po ngrihet secilën ditë, Shqipëria radhitet në vendin e 92 –të me 1,6 tonelata ar. Kur është fjala te vendet e rajonit, Serbia me 13,1 tonelata ar në rezerva shtetërore mban vendin 59, kurse Sllovenia ka vendi e 79-të me 3,2 tonelata ar në rezerva. Vendet e tjera, si Kroacia, Bosnja e Hercegovina, Mali i Zi dhe Maqedonia fare nuk përmenden në raport. Arsye kryesore për mbajtjen e rezervave të arit është se në kohët të zhvillimeve jostabile ekonomike ai ruan vlerën e pasurisë, madje edhe mund të sjellë fitime shtesë. Këtë filozofi investuese e aplikojnë të gjitha bankat qendrore të botës, të cilat në vitin 2004 në trezorët e tyre kishin të deponuar 19 për qind të rezervave botërore të arit. Këtë rregull e përcjellin edhe kompanitë investuese, të cilat 10 për qind të parave dhe të pasurisë së klientëve të vet e investojnë në ar./ koha

 

940 shikime gjithsej, 1 shikime sot

  

Linkat sponzorues

Shkruani koment