Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

SHBA-Kinë: Bashkëpunimi, kyç për ekonominë globale

| Botë, Ekonomi | 18 August 2011

Zëvendëspresidenti amerikan, Xho Bajden, i tha homologut kinez se “mirëqenia globale ekonomike mbështetet në gjetjen e gjuhës së përbashkët ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Kinës”.

Bajden i bëri këto komente në Pekin, ku ka diskutuar planet e Shteteve të Bashkuara për reduktimin e deficitit – një përpjekje kjo për të zvogëluar shqetësimet e Kinës.

Kina është zotëruesja më e madhe e borxhit amerikan, me rreth 1.17 trilion dollarë bono.

Zëvendëspresidenti kinez, Ksi Jinping, kërkoi angazhim më të madh për “bartjen e përgjegjësive të përbashkëta”.

“Ne duhet të mbajmë përgjegjësi gjithnjë e më të rëndësishme. Kjo është një dëshirë e përbashkët e popullit të Kinës dhe Shteteve të Bashkuara. Ne do të donim të punojmë me ju për të promovuar zhvillimin e marrëdhënieve midis dy vendeve tona të mëdha”, tha Jinping./ bota sot

 

1,248 shikime gjithsej, 1 shikime sot

  

Linkat sponzorues

Shkruani koment