Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Serbia merr kredi të mëdha prej FMN-së

| Ekonomi, Rajon | 1 September 2011

Serbia do të marrë kredi të tjera prej Fondit Monetar Ndërkombëtar. Përfaqësia e FMN-së në Beograd tha se Serbia mund të marrë kredi të reja në vlerë prej një miliard euro. Me këto para duhet të shtohet fondi i rezervave për stabilizimin e dinarit, i cili në korrik kishte një vlerë prej rreth 10,4 miliardë euro. Kredia më e re ka për synim edhe rikthimin e besimit të investorëve. Serbia në këtë moment ka probleme me ekonominë e dobët dhe deficitin në buxhetin e shtetit. FMN-ja ka ulur prognozat vjetore për zhvillim në Serbi nga tre në dy për qind, ndërsa prognoza e deficitit buxhetor për këtë vit është rritur në 4,6 %./bota sot

1,450 shikime gjithsej, 1 shikime sot

  

Linkat sponzorues

Shkruani koment