Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Rikthehen kufizimet

| Ekonomi, Kosovë | 25 August 2011

Remontet e planifikuara të Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK) do të sjellin kufizime të energjisë elektrike në vend, nga 9 shtatori, e deri me 28 nëntor të këtij viti.

Sipas një komunikate për medie të dërguar nga KEK, thuhet se korporata ka filluar përgatitjet për sezonin e dimrit 2011-2012, respektivisht mirëmbajtjen e planifikuar në njërën prej dy njësive të termocentralit “Kosova B”.

“Mirëmbajtja do të bëhet gjatë periudhës 9 shtator deri 28 nëntor 2011 dhe njësia në fjalë do të ndalet përkohësisht gjatë kësaj periudhe. Kryerja e kësaj mirëmbajtjeje do të sigurojë që KEK-u të ketë më shumë furnizim të qëndrueshëm të energjisë elektrike gjatë muajve të dimrit. Gjatë periudhës së planifikuar të mirëmbajtjes, KEK-u do të importojë energji shtesë për të kompensuar pjesën e zvogëluar të furnizimit në dispozicion”, thuhet në komunikatë.

Më tej thuhet se KEK-u gjatë periudhës shtator deri nëntor 2011, kur edhe do të kryhet mirëmbajtja, nuk do të jetë në gjendje të plotësojë tërë kërkesën e konsumatorëve për energji.

Sipas tyre, konsumatorët në kategorinë C mund të presin që të jenë të parët që do të preken nga kufizimet.

Po ashtu, fat i njëjtë do t’i gjejë edhe konsumatoret që gjenden në kategorinë B të KEK-ut.

Sipas zyrtareve të KEK-ut, i gjithë kufizimi do të bëhet në pajtim me planin e krijuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë.

“KEK-u përkujton publikun e gjerë se i trajton të gjithë konsumatorët në mënyrë të barabartë dhe ata konsumatorë që nuk paguajnë për shpenzimin e energjisë elektrike do të shkyçen. /zeri

 

1,134 shikime gjithsej, 1 shikime sot

  

Linkat sponzorues

Shkruani koment