Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës

 • Telefoni: +381 (0)38 548 900
 • Adresa: Sllatine
 • Qyteti: Prishtina
 • Country: Kosova
 • Kodi postal: 10000
 • Adresa www: www.airportpristina.com
 • Listuar: 18 September 2011 3:19 pm
 • Skadon 6098 ditë, 11 orëve
Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës
Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës - Fotografi1Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës - Fotografi2Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës - Fotografi3

Përshkrimi

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës SH. A është i vetmi aeroport në Republikën e Kosovës. Aeroporti filloi me funksionimin e tij që nga viti 1965. Fillimisht, destinimi i tij ishte të shërbente vetëm si Aeroport ushtarak, kurse më vonë ishte edhe në përputhshmëri me nevojat e trafikut civil.

Pas luftës në Kosovë, 1999, deri në vitin 2003, KFOR-i si forcë shumëkombëshe ndërkombëtare, e ka menaxhuar Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, ndërsa pas vitit 2003 ka fituar statusin e aeroportit civil.
Pas bartjes te autoritetet civile nga ato ushtarake, Aeroporti hyri nën mbikëqyrje të shtetit të Islandës, shtet i cili vitin e kaluar, 2008, ka certifikuar Aeroportin për plotësimin e kushteve dhe kritereve të sigurisë. 
 
Gjatë kësaj periudhe, kompania ka investuar, në projekte të ndryshme, mbi 50 milion euro, në mënyrë që ta kthen atë në një Aeroport të sigurt për operime të kompanive më të mëdha ajrore dhe ta modernizon atë për të mbajtur hapin me kohën dhe Aeroportet tjera në regjion.
 
Projektet, që ishin nën investime dhe që vlejnë për t’u përmendur janë si vijon: ri-shtresimi i pistës në vlerë prej 16 milion euro, ndriçimi i pistës me kosto prej 6 milion euro, rrethoja dhe rruga perimetrike në shumën prej mbi 1 milion eurosh, dhe shumë projekte tjera më të vogla. 

18,565 shikime gjithsej, 3 shikime sot


Kontakt

Postuesi

Për kontaktim në lidhje me këtë shpallje, plotësoni formularin mëposhtë që të dërgoni mesazhin tek postuesi i shpalljes.

Informata për postuesin e shpalljes

Shpalljet tjera të postuara nga albbizadmin

Latest items listed by albbizadmin »

Maps


Linkat sponzorues

Një koment për “Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës”

 1. Pershendetje jam Naim Osmani nga Prishtina punoj pune ndertimore ne instalimin e rrjetit elektrik neper shtepi dhe banesa si dhe ne mirmbajtjen e rrjetit elektrik ne rras te prishjeve te ndryshme qe ndollin ne jeten e perditshme .

  Jam i pa pune nuk punoj ne ndonje fir qe meret me keto pune punoj i vetem me forca te mija .

  Po ju ofroj kryerjen e ketyre punve ne instalime elektrike , mirmbajten e prishjeve qe ndollin ne objek dhe jasht ti .

  Gjith te mirat dhe kalofshi mir

Shkruani koment

Albanian në Facebook