Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

NJT: Qeveria do të hedhë në gjyq 12 banka

| Botë, Ekonomi | 3 September 2011

Gazeta “Nju Jork Tajms” (NJT) njofton sot se qeveria po përgatitet të hedhë në gjyq mbi 12 institucione financiare, që sipas autoriteteve, nuk kanë bërë transparente rrezikun e instrumenteve financiare të bazuara tek kreditë e shtëpive që ato shkëmbenin në tregun e aksioneve dhe që ndikuan në krizën financiare të vitit 2008.

Sipas “Nju Jork Tajmsit” (NJT) Agjencia Federale për Kreditimin e Shtëpive pritet të ngrejë akt-padi ndaj bankave JP Morgan Chase, Goldman Sachs, Bank of America dhe disa të tjera. Bankat i bashkonin huat e shtëpive dhe ua shisnin ato investitorëve në formë instrumentesh financiare në bursë.

Sipas autoriteteve bankat nuk i kushtuan rëndësi faktit që të ardhurat e klientëve që i kishin marrë këto hua për shtëpitë e tyre ishin të zmadhuara ose të falsifikuara. Dhe kur klientët-huamarrës nuk ishin në gjendje të paguanin këstet e kredive, vlera e këtyre aksioneve ra, duke çuar në krizë financiare./bota sot

1,270 shikime gjithsej, 1 shikime sot

  

Linkat sponzorues

Shkruani koment