Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Mimoza e vendosur që reciprocitetin ta çojë deri në fund

| Ekonomi, Kosovë | 5 September 2011

Zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari-Lila, duke folur për marrëveshjen e arritura me Beogradin për vulat doganore, ka thënë se ajo nuk nënkupton heqjen e menjëhershme të masave të reciprocitetit, njofton RTK.

“Vendimi për reciprocitetin ndryshohet në momentin kur vlerësohet plotësimi i të gjitha kushteve. Natyrisht në parim është arritur marrëveshja për pranimin e vulave në formatin siç kanë qenë para tri viteve, që atëherë ishin refuzuar nga Serbia. Pra në formatin e vulave nuk ka ndryshuar asgjë dhe ata i kanë pranuar ashtu”, ka thënë ajo.

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, që ka nënshkruar vendimin për reciprocitet, thotë se tani do të shihen të gjitha elementet e implementimit të asaj marrëveshjeje, dokumentacioni për mallrat që e lëshojnë Kosovën dhe procedura të tjera teknike, për të cilat duhet punuar institucionet ditëve në vijim./zeri

1,627 shikime gjithsej, 1 shikime sot

  

Linkat sponzorues

Shkruani koment