Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Luftë vendimtare për shpëtim nga falimentimi

| Botë, Ekonomi | 12 September 2011

Kryeministri grek Jorgos Papandreu ka premtuar një luftë vendimtare kundër një falimentimi që kërcënon vendin e tij. Gjatë një konference disaorëshe për shtyp në Selanik, kryeministri mbrojti ministrin e Financave, Evangelos Venizelos për një tatim të posaçëm për pasuritë e patundshme.

Kjo është e kufizuar për dy vjet dhe me këtë nga borxhi i buxhetit të vendit duhen liruar rreth dy miliardë euro, që kështu të bëhet e mundur përmbushja e detyrimeve financuesve.

Komisioneri për financat i BE-së Olli Rehn e vlerësoi këtë tatim të veçantë të njoftuar për pasuritë e patundshme si një hap për përmbushjen e detyrimeve të Athinës. /Telegarfi/

 

1,503 shikime gjithsej, 1 shikime sot

  

Linkat sponzorues

Shkruani koment