Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Kina beson në ekonominë e Amerikës

| Botë, Ekonomi | 20 August 2011

Zëvendëspresidenti kinez, Ksi Jinping ka shprehu besimin e tij në ekonominë e Amerikës dhe ka deklaruar se të dy vendet nuk duhet t’i politizojnë çështjet tregtare.

Jimping i cili pritet të jetë president i ardhshëm i Kinës, këtë deklaratë e ka dhënë pas një takimi që ka pasur me homologun e tij amerikan Xho Bajden, i cili është duke realizuar një vizitë në Kinë me qëllim të forcimit të reputacionin të ekonomisë amerikane.

Ndërsa, zëvendëspresidenti amerikan, Xho Bajden, i ka thënë homologut kinez në takim se “mirëqenia globale ekonomike mbështetet në gjetjen e gjuhës së përbashkët ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Kinës”./bota sot

 

1,560 shikime gjithsej, 1 shikime sot

  

Linkat sponzorues

Shkruani koment