Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

KEK: Urime autonomia Veri i Kosovës!!!

| Ekonomi, Kosovë | 12 September 2011

KEK në krizë, Veriu do shkëputet furnizimi

Në mungesë të fondeve për blerjen e energjisë elektrike nga importi, Korporata Energjetike e Kosovës paralajmëron shkëputjen e veriut nga rrjeti i furnizimit me energji elektrike.

Por kjo do të ishte zgjidhja e fundit, nëse do të ekzistonte një rrugëdalje tjetër. Dhe drejtori i KEK-ut, Arben Gjukaj kërkon që kjo çështje të zgjidhet nëpërmjet dialogut Prishtinë-Beograd.

Nëpërmjet një letre dërguar institucioneve ndërkombëtare dhe qeverisë së Kosovës, të cilën e ka siguruar Top Channel, drejtori Gjukaj, i cili është pjesë e stafit teknik në procesin e dialogut Prishtinë-Beograd, kërkon zgjidhje pikërisht në kuadër të këtij dialogu.

Dhe furnizimi i veriut me energji elektrike është njëra nga temat në raundin e ardhshëm të bisedimeve.

Në letrën e brendshme që mban firmën e zotit Gjukaj para se të kalojë zgjidhja totale, përmendet marrëveshja që do të duhej të arrihej për këtë çështje, por për të cilën nuk dëshiron të flasë publikisht. /zeri

Nuk ka Tag-ë

1,451 shikime gjithsej, 1 shikime sot

  

Linkat sponzorues

Shkruani koment