Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

G20: Këshillime për turbulencat e fundit në bursën botërore

| Botë, Ekonomi | 7 August 2011

Për shkak të turbulencave të fundit në kursin e bursës ndërkombëtare kombet ekonomike drejtuese të botës po përpiqen për qetësimin e tregjeve financiare. Zëvendësministrat e Financave të grupit të 20 vendeve më të industrializuara dhe në ekspansion kanë zhvilluar një konferencë telefonike për tu këshilluar për krizëne borxheve në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, konfirmoi qeveria koreane. Presidenti francez Nikoas Sarkozy, aktualisht kryetar i G7-ës dhe G20-ës është këshilluar më parë për krizën e borxheve me kryeministrin britanik David Cameron. – Për herë të parë në historinë e SHBA-së një agjenci vlerësimi kredish ka ulur gradën e besueshmërisë për kredimarrje të ekonomisë më të madhe në botë. Eksperti amerikan i Financave Allan Chertoff sqaron vlerësimin e agjencisë: “Ajo çfarë thotë Standard & Poor është se kompromisi i arritur më fillim të javës për të parandaluar falimentimin, nuk ishte aq efektiv sa duhet. Masat e ndërmarra nuk janë të mjaftueshme për të stabilizuar gjendjen e borxheve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.”/ bota sot

 

1,256 shikime gjithsej, 1 shikime sot

  

Linkat sponzorues

Shkruani koment