Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohuni | Kyqunirss

Britani, 11 milionë dollarë për reformat bankare

| Botë, Ekonomi | 12 September 2011

Një propozim i komisionit të pavarur britanik për bankat parashikon se do të kërkojë nga parlamenti që të miratojë një rregullore, që parashikon detyrimin e bankave britanike për të mbrojtur biznesin e tyre të pakicës, nga njësitë bankare të investimeve me risk të lartë, në mënyrë që të mbrojë taksapaguesit nga krizat e të ardhmes.

Sipas vlerësimeve paraprake, propozimi i komisionit do t’i kushtojë industrisë bankare të Britanisë deri në 11 miliardë dollarë në vit. Sipas propozimit të komisionit, njësitë bankare të pakicës duhet të kenë një kapital thelbësore Tier 1, në minimum 10 për qind dhe kapitalin primar të absorbimit të humbjeve midis 17 deri në 20 për qind.

Qeveria e Britanisë ka reaguar pozitivisht ndaj propozimit, duke thënë se do të mbështesë rritjen e ekonomisë dhe do ndihmojë në mbrojtjen e taksapaguesve nga krizat bankare. /Telegrafi/

Nuk ka Tag-ë

1,125 shikime gjithsej, 1 shikime sot

  

Linkat sponzorues

Shkruani koment